Piyano Nedir? Piyanonun tarihçesi ve özellikleri...

Fakırmünşo

Moderator
Yönetici
Katılım
30 Nis 2020
Mesajlar
27
Reaction score
14
Puanları
38
Piyano-nedir.jpg

Piyano Nedir ?

Piyano, asıl adı ile "Piyano e forte" Floransalı, Bartolomeo Cristofori tarafından 1700'lü yılların başında icat edilmiştir.

Piyanonun mekanizması
tuşlara bağlı olan çekicilerin tuşlara bastıkça tellere vurarak ses çıkarması olayıdır. Bu da piyanonun klavyeyi ve vurmalı bir müzik alet olmasını sağlamaktadır.


Piyano birçok müzik türü arasında kullanılır. Ve oldukça yaygın bir müzik aletidir. Bunun yanı sıra taşınamayacak kadar büyüktür ve oldukça da pahalıdır. Ne kadar kalitesine göre de fiyatı değişiyor olsa bile... Bösendorfer, Yamaha gibi kaliteli markalar satışını yapmaktadır. Birçok çeşit ve fiyata göre sıralanmaktadır.
Eğer yeni eğitim alıyorsanız çok pahalı almaya gerek yoktur. Eliniz alıştıkça ve profesyonelliğe doğru gittikçe yüksek kalite almanızı öneririz. Ama sizin tercihinize kalmıştır. Hatta alacağınız bir org modeli bile ilk seferlerde işiniz görür.

Piyanonun-tarihcesi.png

Peki nedir bu piyanonun özellikleri?

Piyanonun ses aralığı 7 oktavdan fazla yani bayabi geniş olduğu için bütün müzik aletlerinin ses aralıklarını bünyesinde toplar. Hatta bundandır ki çoğu insan bir müzik aletine başlarken ilk olarak piyano çalmayı öğrenir. Piyano da birçok şeyin temeli gibidir...
Piyanodaki alt kısımda ayaklar ile kontrol edilen pedallar ne işe yarar?
Piyanodan çıkan sesin, çıkan tınının daha uzun süre, vurgulu şekilde uzamasını sağlar.

Pedallar üçe ayrılır :

  • Sağ pedal(damper)
  • Orta pedal
  • Sol pedal

Sağ pedal: Damper adı da verilir. Loud ismiyle de kullanılan bu pedal yastık pedal vs. gibi isimlerle de kullanılır. Ayrıca sesten önce pedala basılması sesin yumuşak ve daha güzel çıkmasını sağlar. En çok tercih edilen pedaldır ve sesleri bağlama özelliğine sahiptir

Sol pedal:Yumuşak "soft" pedal ismiyle de kullanılır.

Orta pedal: uzatma pedalı ismiyle de kullanılır. Bu üç pedal içinde en az kullanılan pedaldır. Herhangi bir tını da bu pedala basılması pedal bırakılana kadar o sesin uzamasına yardımcı olur. Ve basılan tuş hemen bırakıldıktan sonra pedala basılmalıdır ki ses kaybolması olmasın...

Piyano kasası, tuşları ve piyanonun çalışmasını sağlayan arkadaki mekanizmayı bir arada tutup birleştirir.

Piyano 52 beyaz 36 siyah tuş olmak üzere 88 tuştan oluşur.


Peki bunlar ne işe yarar ve neden siyah beyaz diye ayrılmıştır?

İlk beyaz tuş do notasıdır. Ve batı çıkışlı piyano içinde ve genelde müziklerine kullanılan yarım ses aralıkları sayesinde bu piyanoya da yansımıştır.
Ve ilk gelen do notasından sonraki siyah tuş da do diyezdir yani yarım ses incelemiş şeklidir. Ve bir beyaz tuşun gerisindeki siyah tuşta yarım ses kalınıdır. Bu da diyez-bemol olayı ile ilgilidir.

  • Diyez: yarım ses ince
  • Bemol: yarım ses kalın
  • Halidir.

Ayrıca klasik müzik gelişimi ve piyanonun tanınma ve gelişme süreci birbirine paraleldir. Piyano gelişimde bir çok batı ülkesi katkısı vardır.

Bugün ki konu bu kadardı.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.
İYİ FORUMLAR DİLERİM...
☘☘
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt