Nasıl daha kolay odaklanabiliriz?Orta okul ve lisede işimize yarayacak ufak tüyolar...

Fakırmünşo

Moderator
Yönetici
Reaction score
14
Merhaba, biraz doğaçlama bir şekilde orta okulda ne gibi şeyler yaparsak lisenin temelini daha kolay geçirmeye çalışırız veya okuma hızımızı nasıl arttırabiliriz bir kaç küçük tüyo vermek, bunlardan bahsetmek istiyorum. :geek:

Bildiğimiz üzere hepimiz okul hayatında belirli süreçlerden geçiyoruz. Kimimiz ilkokulda çok çalışmaya başlayıp, düzenli alışkanlık edinip, plan oluşturmayı öğreniyor.

Kimimiz orta okulda artık birşeylerin farkına varıyor ve çalışmalıyım diyor. Kimimiz ise (biraz geç oluyor) lisede aklına gelir çalışmak ve artık tamamdır bu kadar sene oturdun. Bu iş böyle gitmez diyor.

Aslında bu yazım biraz da genele hitap ediyor. Ne gibi şeyler yapılmalı, veya neden yapılmalı, motivasyonu ne yüksek tutar.

Yolunu bilmeyen balık oltaya takılır... " ben buldum :p"

İlk olarak hepimizin biraz da olsa bu konuda birşeyler öğrenmeye çalıştığı İNGİLİZCE.
Klişe olarak İngilizce bilen önde olur veya evrensel dil lazım olacaktır demiyeceğim. Çünkü zaten biliyorsunuz bunları. Herkesin dilinde... Benim demek istediğim bu işi daha kolayından öğrenmek için bi kaç taktik olacaktır.
İlki, kelime ezberi yani İngilizce öğrenmek için hemen grammer yani dil bilgisinden başlanmaz. Her dilde olduğu gibi biraz meyveler, sayılar, fiiller, nesneler filan ezberlemek gerekiyor. Ben yazarken öğrenirim diyorsanız. Her hafta 100 kelime deftere yazıp karşılarına kelime anlamlarını yazalım. Sonra ezberim kötü diyorsanız beşer beşer ezberlemeye çalışın. Bir bakmışsınız. Öğrenmişsinizdir.

İkinci olarak, eskiden bir öğretmenimin söylemiş olduğu taktik, iki tane kavanoz alalım. Her hafta mesela 50 kelime atalım içine ( kelimeleri yazıp kağıdı kıvırıp öyle atıyoruz.)
Ve her sıkıldığınızda bir kelime çekin. Ve anlamına bakın. Bilirseniz diğer kutuya atın. Bilmeseniz aynı kutuya. Hafta sonunda hepsini yine ilk kutuya atıp üstüne 50 kelime daha ekleyelim. Her hafta kelimeleri bitirip üstüne eklemeye çalışın. Hem öncekiler pekiştirilecektir hemde yeni kelimeler öğrenilecektir.

Diğer bir taktik ise;

Hem eğlenceli, hem keyifli hemde öğretici olacaktır.
Kendi belirlediğiniz zamanlarda hoşunuza giden İngilizce bir müzik lyrics yani sözleri ile takip etmeye çalışın. Türkçe karşılığı yazanlardan...
Ya da İngilizce dilinde bir film seçin. Ya da bir dizi Türkçe altyazılı bu sayede hem eğlenecek hem de telaffuzun nasıl okunduğunu göreceksiniz. Böyle böyle kelime öğrenebilirsiniz. Ve ileriki zamanlarda bir kere Türkçe altyazılı, bir kerede orijinal dilinde izleyip anlamaya çalışın.

IMG_20200511_002437.jpg
Bu tarz seviyeye göre İngilizce kitaplar da alabilirsiniz. Ücreti 20 ile ... Arası değişebiliyor.

İkinci bir konu, hızlı ve etkili okuma?

Öncelikle kitap okumayı sevmiyorum. İşte okuyunca zor odaklanıyorum. Vs. Gibi şeyler söylüyorsanız eğer ilk olarak kitap okumak nasıl sevilmez. Bunu anlamıyorum. İnsan okuduğu bişeyden zevk alır bence. Çünkü sana göre bir yazı olduğunu düşünüp alıyorsun ve senin düşüncelerini yansıtan ama başkasının bu fikir hakkındaki yorumunu okuman veya parlak bir beyinin hayal gücünü tatman mükemmel bir şeydir gardaşım :D

İkinci olarak yavaş okuyorum ve odaklanamıyorum sorunu.

1. Yavaş okumak zaten odaklanmayı güç haline getirir. Kafayı dağıtır.
  2. Bunun çözümü var. Bir kaç egzersiz sıralayacağım her gün 15 dk filan yapmak bile gözlerimizi alıştırır. Ve beyin - göz egzersizi olur.

İlki, elimize iki kalem alalım. Ellerimizi omuz genişliğinde öne doğru düz uzatalım. Kalemleri 👍🏿 elimizi bu şekilde tutup içine alalım. Karşımızda duvar olsun. Ve duvarın sağ köşesine bakıp sol elimdeki kalemin ucuna ardından duvarın sol köşesine bakıp sağ elimizdeki kalemin ucuna odaklanalım ve giderek tempoyu arttıralım. Ardından gözlerimiz dinlendirmek için yavaşlayalım ve yine hızlandıralım. Bir dk yapılması ilk günlerde yeterli olucaktır.

İkincisi, gözlerimizle karşımızdaki duvarı kaplayacak kadar büyük şekilde çember çizelim. Git gide hızlanıp yavaşlayalım. Ardından ters yönüne doğru aynı hareketi tekrarlayalım. İlk günler için bir dk yeterli olucaktır.

Üçüncü hareket, yine elimize bir kalem alalım ya da elimizi 👍🏿 şekilde tutarak hangi el olduğu fark etmiyor. Duvarın köşelerinden elimizle (V) harfi çizelim. Hayali.

Bir sonraki hareket, hayali bir şekilde duvarı kaplayacak şekilde sonsuzluk işareti çizmek tempoyu her harekette olduğu gibi arttırıp azaltalım. Ve ardından ters yöne doğru aynısını tekrarlayalım.

Bunlar hem gözleri hızlandıracaktır. Ve etkili olduğu için başınız bile ağrıyacaktır. Hemde hızlı okuma ve odaklanmayı sağlayacaktır.

Ayrıca bulmaca çözmek zaman tutarak, sudoku vs.gibi şeyler de odaklanmaya yardım olacaktır.

Diğer bir yol ise tabiki paragraf soruları çözmek. Piyasada yeni nesil, yada kolay - orta - zor seviyeleri bulunan bir sürü paragraf kitabı mevcuttur.

Paragraf soruları çözmekte Lgs gibi bir sınavda ve lise için hatta şimdiden bile size sınavlarda süre sıkıntısı ve soruları anlamada çok yardımcı olacaktır. Biliyoruz ki Lgs sınavı
8.sınıfların kâbusu ve maalesef uzun uzun paragraf ve anlamaya dayalı sorulardan oluşuyor. Ve artık buna dayalı olarak alt sınıfların soru tarzları bile değişti. Yani okumadan ve bu iş için pratik yapmadan olmaz.

Ne matematik canavarları gördüm. Kitap okumayı sevmiyor diye yapabildiği soruları bile çok uzun sürede çözüyordu. Bazı sınavları yetiştiremiyordu.

Onun için ağaç yaşken eğilir. Şimdiden birşeyler için adım atmak ve kendimizi ileride rahat edebilmek için birşeylere zorlamak gerekiyor. Hem sıkıcı değil ki her soruda farklı mantık, farklı yorum, farklı yazı görmek güzel bir şey. Yani sıkıldım bahanesi yok :ROFLMAO:

Bunlar dışında... Matematik her yiğidin harcı değildir :d bunun için gerçekten iyi bir şekilde konuyu oturtup yani işin mantığını öğrenip pratik yapılması gerekiyor. Bu da yine çok soru çözüp yapılamayan her sorunun doğrusunu öğrenmeden bırakmamaktan geçiyor.

Her gün bir testte olsa matematik çözmek bile gerçekten çok yararlı olacaktır.

Her insan planlı programlı işlerini yürütemez. Gerçekten zor bir alışkanlık ve aksilikler hep var. Ya da bişey yapmama isteği :D
Bunun için mesela her gün kitap okuyacağım diyip asla bunu başaramayan ama bir kitabı elime alınca da sabah akşam okuyup iki günde bitirmeden bırakmayanlardanım. Ve bu bana ders konusunda zorluk çıkarıyor. Çünkü aklım sürekli hadi şu ders bitse de kitap okusam kısmına kayıyor. Yada dayanamayıp o kitabı bitirip ders çalışmamak...

Bu nedenle her gün kitap okunmalı klişesine girmeyeceğim. Boş ve onu verimli, eğlenceli kullanmak istediğiniz bir zamanda açıp kitap okuyun. Bu hem beyninizi, ufkunuzu tazeleyecektir. Hemde çalıştığınız dersi de kolaylaştıracaktır.

Diğer bir konu... Her insan mutlaka geleceğini düşünür. Kimimize göre hayallerimiz büyüktür. Kimimize göre küçük ama bize yeter bu dediğimizdir. Fakat her insan bunları gerçekleştirmek için bir şeylerden ödün vermek zorunda.
Kimisinin hayali kitap parçalamaktan geçer. Kimisinin hayali enstrüman çalmaktan. Fakat bazen öyle anlar gelir ki (hani hep derler ya : en motivasyonunuz düşük anlarda hayallerinizi düşünün diye.) Bazen sadece düşündüğümüz zamanlar olur. Gerçekten yorulduğumuz zamanlar... İşte bu zamanlarda geleceği düşünüp strese gireceğimize onun yerine küçük ödüller verelim yaptığımız küçük hedefler için...

Mesela bugün matematikten 50 soru çözersem bir film izleyeceğim ya da 2 saat çalışmamı verimli geçirebilirsem istediğim herhangi bir şeyi yapacağım gibi gündelik, ufak şeylere yoğunlaşalım eee ne demişler : "Damlaya damlaya göl olur." Emin olun bu kaygılı günlerde yapacağınız ufak birikimler bile atacağınız adımlardan olacaktır.

Konum bu kadardı. Düşüncelerimi ve bilgilerimi okuduğunuz için teşekkür ederim.
İYİ FORUMLAR DİLERİM.😄😄

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Like
Reactions: Alp

Arda

( Gamer )
Yönetici
Co Admin
Reaction score
15
Web sitesi