Lgs sınavına nasıl çalışılır ? Sınava çalışma taktikleri...

Fakırmünşo

Moderator
Yönetici
Reaction score
14
Herkese yeniden merhaba,
Bugün önemli olan ve bir çok öğrenci için değeri küçümsenemeyecek kadar fazla olan Lgs motivasyonu, Sınav anı, o anki yaşanan telaş olsun stres olsun rahatlamak için yöntemler vs. konuşacağız...

Lgs-sinavina-nasil-calisilir.png

İlk olarak, Lgs sınavı sadece 8.sınıfın çalışarak halledebileceği bir süreç değildir. Yani temeliniz olmalı. İstediğiniz hedefe göre önceki çalışmanız da o kadar büyük ve verimli olmalıdır.

Mesela çocuk çalışıyor. Çok çalışıyor ve 8.sınıf ama denemelerde hep düşük yapıyor. Hep verdiği emeği karşılamayan sonuç çıkıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

* Verimli çalışmayı bilmiyor. Verimli çalışma nedir? ( mesela bir insan 6 saat çalışıyor diğeri 3 saat ama 3 saat çalışan daha iyi ve seviyeleri aynı diye farz edelim. O 3 saat çalışan insan bilmediği açıklarını kapatıp veya tam olarak odak sağlayıp bir tekrar yaparsa ve 6 saat çalışan insan ama ben daha çok çalışıyorum diyorsa ama ha bire mola verip, odağı ders dışında bişeylere kayıyorsa ve çözdüğü sorular da hep bildiği yerdense ve anlamadıklarını sormuyorsa tabi ki de akıllıca çalışan 3 saatlik öğrenci başarılı olur. İşte verim budur!!)

* Bu neden ise biraz geçmiş ile alakalı... Yani birinci sınıfı zaten okuma- yazma ile geçiyoruz. Ondan sonra gelenleri mızmızlık edip alttan alırsak o temel bozulur. Mesela bir bina ilk başta temel atılıp daha taslak halinde sağlama alınmazsa bina çok çabuk yıkılmaz mı veya çabuk dökülür. İşte dersler de birbiri ile bağlantılı. Her sınıf birbiri ile her konu birbiri ile her derste birbiri ile orantılıdır. Yani geçmişte atılan temelde çıkan ve kapatılmayan ufak arızalar toplanıp büyük resmi bozabilir. Onun için nolursa olsun iyi bir temel atmaya özen gösterin.

Diyelim streslisiniz aşırı derecede. Karnınıza sınav öncesi saplanan ağrılar, dinmek bilmeyen baş ağrıları, iştahsızlık, halsizlik... Öncelikle şunu hatırlayalım. Bu sınava sizin dışınızda giren bir sürü öğrenci var ve sizin yaşadıklarınızı onlar da yaşıyor en azından yarışmayı hedeflediğiniz kısım kadarı...
Ve kimse sınavda ay stresliydim yok karnım ağrıyor diye sizin sınav sonrası gelen sonucunuzu değiştirmez. İnsanlar ellerinden geleni yaptıktan sonra kalanını akışa bırakmalıdır. Ve sizde çalışmanızı elinizden geldiğince en iyi şekilde tamamlarsanız eğer. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Sınav öncesi uymanız gereken tempo şöyle olmalıdır: Tabi ki herkese göre farklılık gösterebilir. Ama bunlar genele hitap ediyor.

1- Sabah mutlaka kahvaltı yapmaya özen gösterin. Gün içindeki enerjiniz ve vücüdunuz için oldukça önemlidir.

2- Her gün en az 3 tane öğretici ve zorlayıcı uzun paragraf tarzı sisteme uygun soru çözün. Bu sayı sınava yaklaştıkça sizin temponuz arttıkça artacaktır.

3- Sözel derslerde dersi çok iyi dinleyip evde bir tekrar yapıp haftada bir test çözmenizle halledilebilir. Tabi ki sözelinizin iyi olduğunu düşünüyorsanız... Bu sayı sınava yakın artacaktır. Ve birde unutmayın çoğu insan sözeli sayısal göre çok daha iyi yapıyor. Genelde sayısal belirliyor. Yani sözele çalışarak çok vakit kaybetmeyelim.

4- Kitap okumaya özen gösterin ama bağımlılık yapıyor genelde :d insan dersten kopuyor onun için hobi olarak okumaya çalışın. İlk öncelik ders olmalı. En azından bu sene içinde =)

5- En az haftada bir kere spor yapmaya çalışın şöyle spor : arkadaşlarla futbol, basketbol, voleybol vs.

6- kuruyemiş, meyve gibi şeyleri tüketmeye özen gösterin.

7- En önemli şey UYKU DÜZENİ!!!
Uyku düzenini oluşturun. Mesela ders çalıştıktan sonra oyun oynamak veya film izlemek ve bunların süresini kaçırıp gece de bunları yapmak. Sonra sabah okula gitmek ders esnasında esneyip uykunuzun geldiğini farketmek sonra şu ders bitse de bi uyusak moduna geçmek ve belki de önemli konuyu kaçırmak... Bunun için UYUYUN :D
(film gecesini, oyun oynamayı, dizi seyretmeyi, dışarıya çıkıp gezip eğlenmeyi... Bu gibi şeyleri cumartesi akşamı yapmak daha doğru olur.)

Geldik sınav anına. Herşey bitti, görev tamamlanacak ama sınav zamanı bitince, heyecan dorukta :d. Siz çalıştınız ve kendinize güveniyorsunuz. Stres gibi saçmalıklara gerek yok. Derin nefes alıp veriyoruz. Ve sınava :D

Sınav anında diyelim sözel çok iyi çözdük gitti. Sayısal kısmında matematik birinci soru çözemedik ikincisi yine çözemedik baktık ki ön sayfa boş. O zaman strese kapılmaya veya umutsuzluğa veya zaten bitti demeye gerek yok. Şöyle düşünelim. Öğrencileri ölçmek için belki de ilk 5 soru zor oldu. Ve birçok kişi bu kısımda birbirinin önüne geçti. Ama bu demek değilki hepsi zor. Veya ben kendime güveniyorum elimden geleni yaptım. Sadece bana zor değil demek gerekir.

Ardından 10 sn kadar kalemi elimizden bırakıp nefes alıp verelim. Gözlerinizi kapatıp açın. Bi silkelenin ve sınava devam.
Ya da sabah evden çıkmadan önce biraz çikolata, ceviz vs. yiyebilirsiniz.

Ve şunu unutmayın verdiğiniz emeği eninde sonunda elbet alırsınız...

NOT : Kullanacağınız kaynakları kolay- orta- zor seviyelerinde almanız. Hem motivasyon hemde pekiştirme ve anlama açısından size çok büyük katkı sağlayacaktır...

KONUM BU KADARDI.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.
İyi forumlar...

Son düzenleme:
Üst Alt