Admin

O Bir Admin
Yönetici
Admin
Katılım
28 Nis 2020
Mesajlar
25
Reaction score
5
Puanları
3
Alan adları yani domainler 1-2-3 veya 10 yıl süre ile kayıt edilebiliyor. Kayıt sonlanma vakitleri geldiğinde alan adı sahipleri ya yenilemeyi unutuyor yada artık elinde durmasını istemiyor. Bu sebepten dolayı alan adları belli bir süre sonra boşa düşmektedir. Boşa düşen alan adları -81 Gün sonra satın alınabilir duruma gelmektedir.


Düşecek Domain Nedir ?


Düşecek Domain ve Domain Avcılığı Nedir ?

Yukarıda bahsettiğim gibi domainler belli bir süre sonra boşa düşmektedir. Boşa düşen alan adları yeni sahipleri tarafından alınmayı bekler. Burada yeni bir para kazanma işi ortaya çıkar; Domain avcılığı. Domain avcılığını genellikle webmaster alanında rol oynayan kişiler yapsa da, günümüzde normal web site işleri ile ilgilenmeyen kişiler içinde ek iş, para kazanma yoluna dönüşmüştür.

Kişiler kendilerince belirledikleri düşen veya boşta olan alan adlarını bularak kayıt etmektedir. bu alan adlarını aşağıdaki liste şeklinde kategorilere ayırırlar.

  • Kısa: Kısa alan adları hem akılda kalıcıdır hemde arama motorları tarafından daha önde çıktığını bu işi yapanlar düşünmektedir.
  • Akılda kalıcı: İnsanların aklında daha kolay tuttuğu alan adları genelde blog ve markalar tercih edebiliyor.
  • Niş: Arama motorlarında en çok aratılan kelimeler
  • Jenerik: Tam olarak alan adı bir konuyu ifade eder. Örneğin; Forum, araba, telefon, bilgisayar... Gibi.

Ayrılan bu kategorilerde sürekli alan adları bularak taraflarınca tescillerler. Tescilledikleri bu alan adalrını webmaster platformlarında ve alan adı ticaret üzerine kurulmuş web sitelerinde satışını gerçekleştirirler. Birçok kişi tarafından alan adı ticaret konusunun az getirisi olduğu düşünülsede, aşağıda 2019 yılında en yüksek paraya satılan 4 alan adını görmekteyiz.

iCloud.com 6 milyon dolar
Z.com 6.8 milyon dolar
Beer.com 7 milyon dolar
Diamond.com 7.5 milyon dolar


Düşecek Domainler Nasıl Bulunur ?


Düşecek Domainler Nasıl Bulunur ?

Düşecek domainleri bulmak için kurulmuş web siteleri bulunmaktadır. Aşağıda Türkçe ve Yabancı web sitelerini görebilirsiniz.

Düşecek Alan Adlarını Bulmak - Türkçe Web Siteleri

isimyakala.com
yoncu.com/dusen_alan_adlari
alanadiyakala.com
r10.net/dusecek-domainler/
domainyakala.com
search.com.tr

Düşecek Alan Adlarını Bulmak - Yabancı Web Siteleri

expireddomains.net
domcop.com
justdropped.com
expired-domains.co
instantdomainsearch.com/domain/expired
 
Son düzenleme:
Üst Alt