Admin

O Bir Admin
Yönetici
Admin
Katılım
28 Nis 2020
Mesajlar
25
Reaction score
5
Puanları
3
Merhaba,

Bu konumda sizlere ''Alan adı alırken nelere dikkat edilmelidir ?'' konusunu örnekler vererek açıklayacağım. Öncelikle web sitesi nedir ? şeklinde başlayalım.

Web sitesi nedir ?

İnternetin sanal kütüphaneleri denebilir. İnternetde aradığınız dosya, döküman veya herhangi bir şeyi bulabileceğiniz kütüphanelerdir. Şuanda bu yazıyıda bir internet sitesinden okuyorsunuz. Web sitelerinin açılmasıyla beraber fiziksel olarak kullanılabilen kitapların devri kapandı ve e-kitap vb. Uygulamalar çıkarak web sitelerinin değerini dahada arttırdı. Düşünebiliyor musunuz, 31 Ocak 2019 Saat 17.30 itibariyle dünya internet sitesi sayısı 1 milyar 953 milyonun üzerine çıkmış durumda ve bu sayı her geçen gün artmakta.

alan-adi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler.gif


Alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler


Alan adı (domain) alırken, web sitemizin içeriği ile uyumlu olup, olmadığına dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin; web sitemiz teknoloji ile alakalıysa alan adımızda teknoloji geçse daha iyi olacaktır veya web sitemizin hedeflediği ziyaretçilerin aklında daha kolay ziyaret edebileceği bir alan adı seçiminide listenizde bulundurabilirsiniz.

Bir web sitesi açacaksak ve alan adımıza karar verdiysek bazı sorgulamalar yapmamız gerekir. Örneğin; Alan adımız Google veya diğer arama motorlarında banlı olabilir. Banlı olduğunda, web sitemiz arama sonuçlarında çıkmaz yani index almaz. Bu sebepten dolayı online ban sorgulama araçları ile alan adımızıı tescil etmeden önce ban kontrolünü yapmalıyız.

Ban kontrolünü yaptıktan sonra btk tarafından engellenip, engellenmediği kontrol etmemiz gerekiyor. Bunun için btk'nın kurmuş olduğu web sitesine göz atabiliriz. Google'da ''btk ban kontrol'' şeklinde aratırsak oradan sorgulama ekranına ulaşabiliriz.

Bunun haricinde alacağımız alan adı daha önce kullanılmış ve spam olarak algılanmış olabilir. Spam olarak algılanan alan adları web sitenizin otoritesini düşüreceği için bu konuya dikkat etmemiz gerekiyor.

Alan adımızın 3-4 harf 'den oluşması ve 1 yıldan daha fazla tescillendiğinde Google bu web sitesinin uzun süre kullanılacağını düşünerek arama sonuçlarında daha ön sıralarda çıkarır. Buda benden bir tavsiye :geek: :)

hangi-alan-adi-uzantisi.png

Hangi alana adı uzantısı ?

Alan adlarının fazla olduğu kadar bir o kadarda alan adı uzantısı bulunuyor. .com'dan tutunda .tv uzantısna kadar. Alan adı alırken yukarıda bahsettiğimiz gibi web sitemizin konusuyla ilgili olmasını gerektiğini söyledik. Peki, alan adı alırken hangi uzantıyı tercih etmeliyiz ?

Alan adı alırken konunuzla ilgili uzantıyı tercih etmeniz mümkün. Örneğin; Tv benzeri bir web sitesi yapacaksanız .tv uzantısını tercih etmeniz mümkün. Fakat, .com uzantılı alan adları diğer alan adlarına göre her zaman 1-0 önde başlar bu sebeple .com uzantılı alan adı tercih etmeniz her zaman daha iyi olacaktır. Ancak yeterli bütçeniz (reklamlar, backlink, tanıtım yazıları) bulunuyorsa tabi ki diğer alana adı uzantılarınıda tercih edebilirsiniz. Karar bu konuda size kalmış. :p
 
Son düzenleme:
Üst Alt