Akdeniz'in inci ülkelerinden İspanya hakkında kısa bir tur

Dr. Büşra

Her zaman Her yerde
Araştırmacı
Katılım
7 May 2020
Mesajlar
16
Reaction score
10
Puanları
3
Konum
Türkiye
Bugünkü yazımda sizlere son dönemde gerek dizileriyle gerekse cenneti andıran turistik yerleriyle gündem olan İspanya' yı tanıtacağım. Ayrıca benim de duyduktan sonra şaşıp kaldığım bilgileri sizlere sunacağım.İYİ OKUMALAR :)

Gezimizin ilk turuna İspanya' tarihinden başlayalım
Ülkenin soyu yüzlerce yıl önce Fenikelilerin İspanya topraklarında yaşam kurmalarına dayanıyor.Fenikelilerin bir müddet yaşamı sonrası Kartacalıların egemenliğine geçmiştir. Kartacalılar M.Ö. 202 yılında ise Romalıların baskınına uğramışlardır ve egemenliği kaybetmişlerdir.Romalıların hakim olduğu bu bölgede Hristiyanlık yaygınlaşmıştır ve kabul edilmiştir .M.S. 711'de Afrika'dan Müslümanlar 8.yüzyıldan 11. yüzyıla kadar kuzeydeki birkaç bölge dışında İspanya'yı yönetmiştir ve Endülüs medeniyetini kurmuşlardır.11. yüzyılda ülkede bazı kargaşalar yaşanmıştır.Bu kargaşadan faydalanmak isteyen Hristiyanlar kuzeyden başlayarak tüm yarımadayı ele geçirmiştir.O sıralar ise Kristof Kolomb kralın verdiği mali destekle Amerika'yı keşfe çıkmıştır.Yolculuk sonucu ise Amerika'yı bulmuştur.Ve bu sayede İspanya'nın büyük bir sömürge ağnın oluşmasını sağlamıştır.16. yüzyılın sonlarında taht ve din kavgaları yavaş yavaş İspanya ' nın çökmesine neden oluyordu. Böylece 17. yüzyılda Portekiz'i ve 18. yüzyıl başlarında Avrupa'daki bazı topraklarını ve Cebelitarık'ı kaybetti.19. yüzyıl başlarında ise edindiği tüm sömürgeler bağımsızlığına kavuşmuştur. 1. dünya savaşında tarafsız olmasına rağmen büyük hasarlar görmüştür. Yaklaşık 15 yıl sonra ise seçimlerde solcu tarafın kazanması nedeniyle bir iç sava çıkmıştır.Üç yıl süren bu savaş sonucunda Franco başkan olmuştur. 1978 'de anayasasını çıkardıktan sonra günümüze kadar gelmiştir.

Biraz fazla tarihten bahsettik hadi şimdi gözümüzü gönlümüzü açan turistik mekanlarına göz atalım :)

İspanya denildi mi hemen akla genellikle futbol tutkunlarının ilgi duyduğu şehir Barcelona gelir
1589052178627.png burada görmüş olduğunuz adeta bir cadı filminden çıkmış gibi gözüken sokağın adı''Barri gotic'' dir
anlamı ise gotik mahalle demektir .Barcelona tarihinin başladığı yer olan bu mahalle günümüzde hala ilgi odağı olmaya devam ediyor.

1589052453066.png adı ülkemizin yürüyen seyahat kitabı Şeyma Subaşı ile çok anılan İbiza İspanya'nın doğusunda bulunan muhteşem bir adadır. Dünyada hemen hemen herkesin tatil yapmak isteyeceği bu cennet toplamda 3 şehirden oluşur bunlar; İbiza Town Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany ' dir. Eğer bir gün İspanya' ya yolunuz düşerse İbiza'yı görmeden gelmeyin !!!


Şimdi ise yapımına 1882 yılında başlanan fakat ancak geçtiğimiz yıl bitirilebilen İspanya'nın en ünlü yapılarından biri olan La Sagrada Familia 'dan bahsedelim.
1589053229438.png Bu devasa yapının yapımına başlandıktan sonra mimarı Gaudi bir tren kazasında ölmüştür ve ne yapacaklarını tam bilemeyen geri kalan kısım çok büyük bir çalışmanın sonucunda tekrardan inşa etmeye başlamışlardır. Bu bazilika halkı o kadar etkilemiştir ki üzerine yazılan şarkılar bile vardır. Bu görkemli yapıyı bir gün giderseniz Barcelona' da inceleyebilirsiniz.

gezimizin devamında yine mimar Gaudi'nin yapmış olduğu seramikleriyle ilgi çeken bir park olan Parc Guell' e gidiyoruz

1589053749690.png Gördüğünüz üzere birbirinden renkli seramiklerle süslenmiş bu park.Barcelona'ya tepeden bakabileceğiniz doğayla bütünleşmiş ama aynı zamanda modernliğini de koruyan bu alana girmek için bir ücret ödemenize gerek yok tabi ki ancak Gaudinin bazı eserlerine bakmak için bilet almak gerekiyor.

Gezimizin son durağı olarak ise Casa Batllo'ya gidiyoruz dostlarım

1589054244571.png İsmini duymaya aşina olduğumuz bir arkadaşla karşılaşıyoruz . Bu adeta bir sanat eseri olan binayı yetenekli mimarımız Gaudi yapmış. Barcelona'nın merkezinde bulunan bu harika aslında eskiden yapılmış sıradan bir binaydı ancak 1900'lü yılların başlarında Gaudi binayı restore etmiş ve İspanya'nın en ünlü binalarından biri yapmış. Şu camların renk ve desenlerine bir bakın şahane

Ülkenin kuruluş hikayesini dinledik,e birde seyehat yaptık hadi şimdi ilginç bilgilerle şaşıralım

-Hiç etrafınızda ''mucho mucho mucho '' diyen bir İspanyol duydunuz mu? Bu pekiştirmeleri bilerek uzatıyorlar. Bunun nedeni ise dillerini duygusallaştırmakmış.

-Salılardan çok korkuyorlar hatta bu yüzden evlilik,seyehat gibi bazı tarihleri salı günündeyse erteliyorlar.Bunun nedeni salı günü tanrıların savaş yaptıklarını düşünmeleriymiş me saçma değil mi?

-Ellerini yıkamıyorlar!!! Evet doğru duydunuz çoğu İspanyol tuvaletten çıktıktan sonra bile ellerini yıkamaz.Bize iğrenç ve garip gelse de onlar için normalmiş


-Ünlü Eiffel Kulesi' nin ilk başta İspanya'da yapılacağını biliyor muydunuz? Ama tabi hükümet izin vermeyince Fransa'nın başkenti Paris'te inşa edilmiş.

-Dünyanın en çok konuşulan 2. dili İspanyolca'dır

-Gece kulüpleri saat 3'de açılırAkdeniz'in en güzel ülkelerinden olan İspanya'yı tanıttığım yazım bu kadardı.Umarım güzel bilgiler verebilmişimdir.

cuídate, nos vemos :D
 
Son düzenleme:
Üst Alt